Jednym z elementów mogących podnieść rozpoznawalność strony WWW jest łatwość, z jaką jej czytelnicy mogą dzielić się jej treścią. Obecnie dominującym sposobem powiadamiania się o ciekawych informacjach są serwisy i sieci społecznościowe, zarówno przeznaczone do prywatnych kontaktów, jak Facebook czy Google Plus, jak i profesjonalne, takie jak LinkedIn lub GoldenLine.
Umieszczenie świetnie wyglądającego, kompletnego wpisu można znacząco ułatwić. Wystarczy, by strona WWW była zgodna z protokołem wymiany metainformacji wymaganym przez dany serwisie społecznościowy. Jednym z takich standardów jest Open Graph Protocol, oryginalnie opracowany przez serwis Facebook, obecnie obsługiwany przez wiele innych stron.
Open Graph Protocol wykorzystuje standardowe znaczniki <meta>
języka HTML. Efektem tego są następujące cechy:
<meta>
są ignorowane przez przeglądarki nie zainteresowane dodatkowymi informacjami,Dodatkowe informacje zapisane są w następujący sposób:
<html prefix="og: http://ogp.me/ns#"> … <meta property="klucz" content="wartość"/>
Cztery wartości, najistotniejsze przy współdzieleniu treści w portalach społecznościowych, muszą być zdefiniowane w przypadku każdej strony:
og:title
– domyślny tytuł dodawanego wpisu,og:type
– charakter materiału opatrywanego metadanymi, domyślnie website
,og:image
– obraz skojarzony z dodawanym wpisem, wykorzystywany jako jego ikona,og:url
– docelowy adres wpisu, do którego ma prowadzić odnośnik w serwisie społecznościowym.Należy przy tym pamiętać, by wszystkie podawane adresy URL były bezwzględne i pozbawione określenia protokołu tak, aby docelowa strona nie była narażona na mieszanie treści szyfrowanej z nieszyfrowaną. Właściwą postacią adresu jest: //serwer/ścieżka
.
Specyfikacja określa wiele dodatkowych, opcjonalnych metadanych, którymi można opatrywać zarówno zwykłe strony WWW, jak i materiały audiowizualne. Kompletną listę wraz z opisem można znaleźć na stronie ogp.me. Aby sprawdzić, czy metadane są widoczne dla zewnętrznych narzędzi oraz zweryfikować ich poprawność można z kolei skorzystać z usługi opengraphcheck.com.
Umieszczenie w kodzie strony znaczników <meta>
z odpowiednią zawartością nie jest zazwyczaj problemem. Autorzy stron WWW pisanych z wykorzystaniem języka PHP mogą sobie ułatwić zadanie i zwiększyć poziom abstrakcji kodu korzystając na przykład z następującej klasy:
final class OpenGraphProtocol { public function __toString() { $result = ''; foreach ($this->items as $key=>$value) $result .= "<meta property=\"og:$key\" content=\"$value\"/>"; return $result; } public function & property($key, $value) { if ($value === null || $value === '') { unset($this->items[$key]); } else { $this->items[$key] = trim(strip_tags($value)); } return $this; } private $items = []; }
Dzięki zastosowaniu płynnego interfejsu klasy, jej używanie jest eleganckie i proste:
$ogp = new OpenGraphProtocol(); $ogp->property('title', …) ->property('description', …) ->property('url', …) ->property('image', …);
a w miejscu, gdzie mają się pojawić odpowiednie elementy <meta>
wystarczy wstawić jedno wyrażenie:
print($ogp);
Po uzupełnieniu kodu strony i zweryfikowaniu poprawności publikowania metadanych można już zamieszczać odnośniki do własnych materiałów w serwisach społecznościowych. Można też mieć pewność, że odnośniki upowszechniane przez tych najlepszych czytelników, którzy dzielą się ze swoimi znajomymi najciekawszymi znajdowanymi informacjami, będą opatrzone właściwym obrazem, właściwym opisem i w efekcie zachęcą jeszcze więcej osób do odwiedzenia strony.